Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlar: Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland

2 Ekim 2018 Salı 13:38
Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlar: Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland
2018 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu. Ödülün bu yılki sahipleri Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland oldu.

Nobel Fizik Ödülü'nün bu yılki kazananları yapılan resmi duyuru ile belli oldu.

 

Ödülün bu yılki sahipleri Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland oldu.

 

Bu yılki ödül ışıkla yapılan cihazlara verildi. Ödülü kazananlara 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 1.4 milyon TL) para ödülü verildi.

 

ÖDÜLÜ KAZANAN 3'ÜNCÜ KADIN

 

Waterloo Üniversitesi'nde görev alan Donna Strickland, Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan üçüncü kadın olarak adını tarihe yazdırdı. 

 

Komite tarafından yapılan Yapılan açıklamaya göre, bu üç bilim insanı ödüle lazer fiziğindeki çığır açıcı çalışmalarından dolayı layık görüldü.

 

 

NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR?

 

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve 1901 yılından bu yana verilen Nobel ödülleri İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişi veya kuruluşlara fizik, kimya, edebiyat, ekonomi, barış ile fizyoloji ve tıp alanlarındaki olağanüstü başarıları nedeniyle veriliyor.

 

GEÇEN YIL ÖDÜL 'YERÇEKİMİ ÇALIŞMASINA' GİTMİŞTİ

 

Nobel Fizik Ödülü'nün geçen yılki sahipleri yerçekimi dalgaları üzerine yaptıkları araştırmalardan dolayı Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne'nun olmuştu.