Bilim insanları Roma’da, dokunma hissini iletebilen bir biyonik el tanıttı.

7 Ocak 2018 Pazar 20:24
Bilim insanları Roma’da, dokunma hissini iletebilen bir biyonik el tanıttı.
Bilim insanları Roma’da, dokunma hissini iletebilen bir biyonik el tanıttı. Biyonik elin takıldığı kişi, yaklaşık 25 yıl önce elini kaybeden Almerina Mascarello oldu. Mascarello “Neredeyse elim geri gelmiş gibi oldu” dedi.

Aynı ekip 2014’te de hisleri iletebilen ilk biyonik eli geliştirmişti. Ancak bu elin bağlı bulunduğu bilgisayar çok büyük olduğu için yalnızca laboratuvarda kullanılabiliyordu.

 

Bilim insanları elin çalışması için gereken bilgisayarı bir sırt çantasına sığdırmayı başararak biyonik eli taşınabilir hale getirdi. Biyonik eli geliştirenler arasında İtalya, İsviçre ve Almanya’dan mühendisler, sinirbilimciler, cerrahlar ile elektronik ve robot uzmanları bulunuyor. Yapılan testlerde gözü bağlanan Mascarello, dokunduğu nesnelerin sert mi yumuşak mı olduğunu algılamayı başardı.

 

BBC’ye konuşan Mascarello, “Anında hissediyorsunuz, tıpkı elinizmiş gibi” dedi ve ekledi: Ekip, sırt çantasında taşınabilen teknolojiyi daha da küçültmeyi ve piyasaya sürülebilecek bir biyonik el yaratmayı planlıyor.