ABD başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da daha etkin rol alacak

6 Nisan 2017 Perşembe 02:25
ABD başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da daha etkin rol alacak
Suriye'de kimyasal silah kullanılması ile ilgili "batı bloğu" rejim güçlerini sorumlu tutan bir tutum içinde hareket ediyor.

HABERDAR ANALİZ - BMGK'dan Suriye aleyhine Rus vetosu nedeniyle bir karar çıkma ihtimali yok. Fakat "batı bloğu" BM'yi bypas ederek Suriye'ye müdahale edilebileceği tavrı içinde. Bugüne kadar Suriye'ye müdahale etme gereği duymayan ABD önderliğindeki batı bloğunun bu tutum değişikliği şöyle izah edilebilir

 

1- Son dönemlerde Suriye tarafının ABD dahil, davet edilmeyen yabancı güçlerin ülkeyi terketmesi yönündeki sert açıklamaları ve tutumu. (Bu ABD ve oluşturmak istediği Kürt bölgesi için can sıkıcı bir durum)

 

2- Suriye'de oluşturulan Kürt Özerk Bölgesi'nin geleceğini garantiye alma isteği

 

3- İsrail'in güvenliği için tehlike arzeden Suriye'deki İran varlığı ve ona bağlı Hizbullah gibi güçlerin Suriye'yi terke zorlanması

 

4- Ortadoğu'da Suriye hamlesi ile güç kazanan Rusya'nın durdurulması.

 

Bu sebeplerin birkaçı ya da tümü politika değişikliği için etkili olmuş olabilir.

 

Basına yansıyan söylemlerden çıkaracağımız sonuçlara gelince:

 

1- ABD başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da daha etkin rol alacak.

 

2- IŞİD'in temizlenmesinde Şii güçleri ve Suriye rejimini dışarıda tutacak. Daha çok batılı müttefikleri ve Kürtlerle hareket edecek.

 

3- Esad'ın tüm Suriye'yi kontrol etmesine izin verilmeyecek.


Özerk Kürt Bölgesi dışında bir de ılımlı Sunni Araplar için özerk bir bölge oluşturulacak. Bu şekilde hem göç engellenecek hem de Suriye'yi terkeden Sunni Arapların dönüşü sağlanacak.


Hem Ürdün gibi yoğun mülteci akınına uğrayan komşu bölge ülkeleri rahatlatılacak, hem de Türkiye'nin elindeki AB'ye karşı kullanılan mülteci kozu alınacak.

 

Böylece Avrupadaki göçmen krizi çözüleceği gibi bir de Şii-Nusayri ittifakına karşı Sunni Araplar ve Kürtler denge unsuru olarak kullanılacak.